RUTUBET KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

10 Ağustos 2017

rutubet

Nem birikmesinin neden olduğu rutubet birçok evin baş belasıdır. Peki nedir bu rutubet ve kokusu nasıl giderilir?

Nem birikmesinin neden olduğu rutubet birçok evin baş belasıdır. Dolaplar, duvarlar, tavan ve yerlerde oluşan rutubet evdeki tüm eşyalarda, hatta giysilerde bile kötü kokuya neden olmaktadır. Hem sağlık açısından hem evin hijyenikliği ve görüntüsü için oldukça zararlı olan nem birikmesi öyle kolay kolay giderilebilir leke ve kokulara da benzemez. Peki nedir bu rutubet ve kokusu nasıl giderilir?

Dediğimiz gibi rutubet, dışarıdaki soğuk ve içerideki sıcak havanın karşılaşmasından, özellikle yağmurlu dönemlerde yağmur suyunun duvara geçmesinden, evdeki ısı farklılıklarından, binanın iyi yalıtılmamış olmasından veya mutfak ve banyo buharlarının neden olduğu nem birikmesinden oluşan rahatsız edici leke ve eve sinmiş kötü kokudur. Bu kötü rutubet kokusunun giderilmesi ise elbette mümkündür.
Öncelikle rutubet kokusunun giderilmesi için evdeki rutubete neden olan şartların ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için binanın yalıtımı sağlanabilir, rutubetin en fazla oluştuğu yerler karanlık ve soğuk odalar olduğu için evdeki ısı dağılımı eşit düzeyde tutulabilir, soğuk odalara mutfak ve banyo buharlarının gitmesini önleyebilirsiniz. Çamaşırlarınızı evin içerisinde kurutmak da nem ve rutubet oluşumunun en büyük nedenlerindendir. Bu yüzden rutubetin giderilmesi için alınacak önlemlerden biri de çamaşırlarınızı dışarıda kurutmaktır. Boya badana döneminde de koruyucu boyalar kullanarak rutubetin dolayısıyla rutubet kokusunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Rutubetin neden olduğu siyah lekelerden kurtulmak için rutubet lekelerinin olduğu yerler kazınarak tekrar sıvanmalı, mümkünse strafor ile desteklenmeli; sonrasında tekrar boyanmalı. Yine bir başka alternatif olarak rutubet lekelerini çamaşır suyu ile de silebilirsiniz. Sirkenin küf mantarlarını öldürücü etkiye sahip olması nedeniyle rutubetli yerlerin sirkeyle silinmesi de rutubet kokusunun ve lekelerin giderilmesinde etkilidir. Bunun yanında rutubet oluşan yerleri limon kolonyasıyla silmek de lekeleri giderici bir etki yaratacaktır.
Rutubet kokusunun giderilmesi için ilk akla gelenlerden biri de tüm camların açılarak cereyan yapacak şekilde evin havalandırılması, fazla nemin dışarı atılmasıdır. Aynı şekilde dolaplarda kapakları açılarak bol bol havalandırılmalı; sinmiş rutubet kokusunun giderilmesi için sirkeli suyla silinmeli. Küçük torbalarla evin rutubete maruz kalan çeşitli bölgelerine kedi kumu veya karbonat da yerleştirerek fazla nemin emilmesini sağlayabilirsiniz.

Kıyafetlerinizdeki rutubet kokusunun giderilmesi için havalandırmak veya makinede yıkamak yeterli olmuyorsa, karbonat koyduğunuz suyla veya sirkeli suyla yıkayarak kıyafetlerinizdeki rutubet kokusunu giderebilirsiniz. Ütü suyuna koyacağınız az miktarda çamaşır yumuşatıcısı da işinize yarayacaktır. En önemlisi ise ıslak çamaşırlarınızı tam olarak kurumadan dolaba yerleştirmemeniz gerektiği. Tabi ki dışarıda kurutmak şartıyla. Gün içerisinde dolap kapaklarını birkaç kez açarak havalandırmayı da unutmamalısınız.  Böylece rutubet kokusunu gidermek yerine baştan önlemiş olacaksınız. Diğer eşyalarınızı ise kahve telvesi ve toz hardalla ovalayarak rutubet kokusunu giderebilirsiniz.

Unutmayın ki; her şeyden önce evinizi sürekli havalandırmak, rutubetin ve rutubet kokusunun giderilmesi için ilk ve en etkili yöntemdir. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!