SALON AYDINLATMASI NASIL OLMALI?

26 Ekim 2017

SALON AYDINLATMASI NASIL OLMALIDIR?

Salonlar, evimizin en çok kullanılan ve en önemli alanlarından biridir.

Salonlar, evimizin en çok kullanılan ve en önemli alanlarından biridir. Akşamları yorgun bir işten ya da okuldan geldikten sonra günün yorgunluğunu rahat bir koltuğa uzanarak, televizyon karşısında geçirebiliriz. Hal böyle olunca, böyle sık kullanılan alanların aydınlatması da oldukça önemli bir konu olmaktadır. Salon aydınlatması, salonun büyüklüğüne bağlı olarak, salonun yapısı ve şekline göre değişmektedir. Ayrıca salonun aldığı ışığa göre de aydınlatma sistemlerinin ayarlanması gerekmektedir.

 Salonlar İçin Farklı İpuçlar

Salon aydınlatmasında önemli olan bir diğer mesele ise, geniş salonların farklı ışıklar ile aydınlatılmasına ihtiyaç duyulmasıdır. Eğer geniş salonlarınız varsa ve bir köşesinde yemek masası konumlandırmışsanız, yemek alanına yukarıdan sarkacak bir lamba ya da avize koyarak farklı bir ortam yaratabilirsiniz. Yemek masasına çok sarkmayacak şekilde yerleştireceğiniz lambalar, salonunuza çok daha şık bir hava katacaktır.

Bunun dışında sarkıt lambaları salonunuzun ortasında da konumlandırabilirsiniz. Bunun için kullanacağınız dekoratif kablo ve zincirler kablo ile avize arasındaki o çirkin görüntüyü kapatacak unsurlar olarak kullanılmaktadır. Ayrıca modern tarzda dekore ettiğiniz evlerinizde kullanacağınız aydınlatma sistemleri ile klasik tarzdaki evlerde kullanılanlar aynı olmamalıdır. Tarzınıza uygun aydınlatmalar salonunuzda uyumu sağlayacak, göze batmayacaktır.


Masa Lambalar

Abajurlar ya da okuma lambaları olarak adlandırılan masa lambaları, salon dekorasyonunda oldukça önemli parçaları oluşturmaktadır. Ayrıca farklı tasarımların birleştirildiği şık abajurlar ortamın havasını değiştirmede oldukça başarılıdırlar. Farklı renk ve modellerde oluşturulan ilginç abajurlar, mobilyalarınızla uyum sağlamanın yanında film izlerken, ya da bir kitap okurken tercih edebileceğimiz aydınlatma modelleri arasında yer almaktadır.

Lambaderler

Lambaderler, salonları için klasik aydınlatma elemanlarını tercih etmeyen kişilerin kullandıkları aydınlatma modelleri arasında yer alırlar. Mobilyalarınızın yanında konumlandırdığınız şık lambaderleri salon dekorasyonunuzun yıldızı yapabilirsiniz. Lambaderler, salonlarınıza hem estetik görüntü kazandırır hem de aydınlatması ile oldukça kullanışlıdır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!