Salonunuza Uygun Yaşam Üniteleri Nasıl Seçilmelidir?

28 Haziran 2017

İnsanlar göçebe hayattan yerleşik hayata geçtikleri zamandan itibaren binalar yaparak yaşamışlardır.

İnsanlar göçebe hayattan yerleşik hayata geçtikleri zamandan itibaren binalar yaparak yaşamışlardır. Eski dönemlerde daha basit ve kullanışa önem veren evler yaparak yaşamışlardır. Gelişen sanat ve estetik duygusuyla beraber evler güzelleşmeye başlamışlardır. Daha sonraki dönemlerde sadece barınacak yerler değil ibadethane ve ticarethane gibi yapılar da inşa etmeye başlamışlardır. Yapılan bu yapıların dış estetiği kadar iç dizaynı önem kazanmaya başlamıştır.

Gelişen şehirleşme ile birlikte kapalı alanlarda geçirdiğimiz süre hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturmaya başlamıştır. Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz bu mekânların insanların psikolojisi üzerinde büyük etkileri olmaktadır. Artık günümüzde dekorasyon fikirleri büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden de insanların psikolojisini olumlu yönde etkileyecek şekilde mekânlar tasarlanmaktadır.

Günümüzde ev dekorasyonu son yıllarda teknoloji ve inovasyon sayesinde büyük yenilikler meydana gelmektedir. İnternetin ve sosyal ağların yaygınlaşması insanlar arasında iletişimi artırmakta ve moda akımları oluşturmaktadır. Yaşadığımı evlerin veya çalışma ofislerinin kullanışlı, konforlu ve daha estetik olması için farklı tasarım ve iç mimarlık yaklaşımları bulunmaktadır. 

Salonunuza Yaşam Üniteleri Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle dekorasyon konusunda yapmanız ve dikkat etmeniz konuları bilmelisiniz. Önceliğiniz olan konuları bilmeli ve planlamayı bu önceliklerinize göre belirlemelisiniz. Evin yapısı ve büyüklüğü dekorasyonu belirleyen etmenlerden biridir. Büyük bir oturma odasına küçük bir oturma grubu veya tam tersi bir kombinasyon oturma odasında hoş durmayacaktır. Dekorasyon konusunda bütçe belirleyip planlamayı oluşturacağınız bütçeye göre belirlemelisiniz. Bütçeyi belirledikten sonra ihtiyacınız olan mobilyaların rengini bir bütün olarak kafanızda şekillendirmelisiniz. İnsanlar ev dekorasyonunu belirlerken kendi zevklerine göre ve çevrelerinin verebilecekleri tepkileri göz önünde bulundururlar. 

Evinizde yapmış olduğunuz dekorasyonun psikolojiniz üzerinde büyük bir etkisi olduğunu unutmayın. İnsan hayatının büyük bölümü evde geçtiği için bu etkiler ev halkının psikolojisine doğrudan yansır. Eğer iç karartıcı ve zevke uygun olmayan bir dekorasyon varsa, eve gelindiğinde kişi kendisini huzursuz ve mutsuz hissedecektir. Dekorasyon belirlerken insana huzur veren, psikolojik olarak daha rahat hissettiren ve birbiriyle uyumlu yaşam üniteleri seçilmesi gerekmektedir. Sadece yaşam üniteleri değil evinizde bulunduracağınız dekoratif süs eşyalarında bile uyum yakalamalısınız. Dekoratif eşyalar arasında görüntü uyumu kadar renk uyumu da önemlidir. Bu yüzden de renk seçimi evin genel düzenini etkileyecek ve evinize değişik hava katacaktır.
Ev dekorasyonu belirlerken insan hayatı üzerindeki etkisi unutulmamalı, bu konuda uzman yetkili kişilerden dekorasyon fikirleri alınmasında fayda bulunmamaktadır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!