Şekerpare Tatlısı Yapılışı?

04 Şubat 2018

Şekerpare Tatlısı Yapılışı?

Şekerpare Tatlısı Nasıl Yapılır?

Sevgili Arkadaşlarım.

Yeni güne bismillah!! Ülkemizin geçtiği bu zorlu süreçte canını siper eden tüm güvenlik güçlerimize dualarımızı bol edelim. Bizler sıcacık evlerimizde bir çok gereksiz hayat mücadelesini kendinize dert ederken esas mücadelenin farkına bile varamıyoruz bazen. O kadar kendi derdimizdeyiz ki!! Bütünü görmek bizi görmek . Bizim rahatımız için, vatan için; canını , acının , endişenin, soğuğun en dibini yaşayan canım ana kuzularım kurban olduklarım yavrularımıza borcumuz nasıl ödenir. Nasıl bu kadar rahatız hayat devam ediyor . Gülüyoruz yatıyoruz kalkıyoruz. O yüzden dertlerimizi bir kenara bırakalım ve elimizden ne gelirse bu Vatan için en azından yürekten dualarımızı edelim. Haftasonu misafirlerime yaptığım ve çok beğenilen çok hafif Şekerpare tarifim buuyurun 🙋🙏🙏🙏🙏

Şekerpare Tarifi Malzemeleri

125 gr terayağı oda sıcaklığında
Yarım su bardağı pudra şekeri
2 yemek kaşığı irmik
2 yemek kaşığı hindistan cevizi
1 yumurta
2 su bardağı un( artabilir) 
Yarım paket vanilya
Yarım paket kabartma tozu
Şerbeti için;
2 su bardağı şeker
3 su bardağı su
limonun suyu
Üzerine;
fıstık içi ve tozu 

Şekerpare Tatlısı Yapılışı

Bütün malzeme karıştırarak yumuşak bir hamur elde edilir.(unu her zamanki gibi azar azar eklenir. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınır yuvarlanır; tepsiye dizip üzerlerine fıstık yerleştirilir. Önceden ısıtılmış fırında pişirilir.

2 su bardağı şekeri ve 3 su bardağı suyu küçük bir tencerede kaynatılır. Kaynadıktan 5 dakika sonra yarım limonun suyu eklenir kısa bir süre daha kaynatılır.
Şekerpareler piştiği zaman fırından çıkarıp
ılık olan şerbet (püf noktası; şekerpareler sıcak, şerbet ılık olmalı) şekerparelerin üzerine gezdirilir. .. Çok güzel oluyor şiddetli tavsiyemdir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!