Ses İzolasyonu Nasıl Olmalıdır?

08 Ağustos 2017

Ses izolasyonu nedir sorusunun cevabını, ses izolasyonunun önemi ve ses izolasyon malzemeleri konusunda bilgi alabileceğiniz içerik dizesi

Huzurlu ve sakin bir ev ortamı için komşulardan, caddeden veya dışarıdan gelebilecek seslere karşı evinizin ses yalıtımına sahip olması gerekir. İnsan psikolojisini ve sağılığını olumsuz yönde etkileyebilen gürültü kirliliği çeşitli yalıtım uygulamalarıyla giderilebilir. Ev ve iş yerlerinde yüksek seslere maruz kalınması sonucu oluşan stres, uykusuz kalma gibi istenmeyen durumlar canımızı sıkabilir. Ses izolasyonunun önemi can sıkıcı seslerin azaltılması veya yok edilmesi suretiyle sağlıklı bir ortama kavuşabilmektir. Ses izolasyonu yapılarak evlerde mutluluk ve huzurun artmasına katkı sağlanacağı gibi iş yerlerindeki personel verimi de artırılabilir.                Ses izolasyonu nedir diye bakacak olursak ortamdan istenmeyen seslerin izole edilmesidir. Evlerde tavanlardan ve zeminden gelen sesler, iş yerlerinde yüksek volümlü performans kaybına neden olan ve bunun sonucunda iş kazalarına neden olabilecek gürültüler ses izolasyon yöntemleriyle azaltılabilir. Ses yalıtımı her büyüklükteki binaya, inşaat halindeki ve bitmiş binalara, her türlü yüzeye uygulanabilir. Yakınından tren geçen evlere uygulanabildiği gibi yakınında iş makinalarının yoğun çalıştığı ofislere de uygulanabilir.

Binalar yapılırken genellikle ses izolasyonu pek düşünülmez ve yüksek seslere karşı bir önlem alınmaz. Bu tarz istenmeyen seslere karşı ses izolasyon malzemeleri kullanılarak ses akışı düzenlenebilir ve ses karmaşası yok edilebilir. Ses izolasyonu yapmak için farklı yöntemler kullanılabilir. Duvarı içine, dış duvarlara ses izolasyonu uygulanabildiği gibi tavanlara da uygulanabilir. Ses yalıtımı için sesin nereden geldiği, ne şiddette geldiği tespit edilmeli, hangi malzemenin çözüm sağlayacağı saptanmalıdır. Duvar üstüne yapılan ses yalıtımları akustik sünger özelliğindeki malzeme ile yapılır. Bu malzemeler piramit, yumurta, melamin, labirent şekillerindedir ve hepsi benzer özellikler taşır. BU malzemeler yanmazlar ve alevli damlama yapmazlar. Yapışkanlı olan modelleri veya ayrıca yapışkan kullanılarak duvarlara uygulanabilir. Duvarların iç kısımlarına ise bondex adı verilen süngerler kullanılabilir. Kısmi olarak ısı yalıtımı da sunan ürün genelde bina inşaat halindeyken konur fakat daha sonra da uygulanabilir. Bondex süngerler normal yalıtım süngerlerin yoğun şekilde sıkıştırılması sonucu üretilir. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!