Shingle Çatı Uygulama Nedir ve Nasıl Yapılır?

07 Ağustos 2017

Shingle çatı son dönemlerde fazlasıyla kullanılmaya başlayan çatı dekorasyonlarından biridir.

Shingle çatı son dönemlerde fazlasıyla kullanılmaya başlayan çatı dekorasyonlarından biridir. Bizler de her geçen gün kullanımı yaygınlaşan bu çatı dekorasyonu hakkında bilgiler vereceğiz ve çatı uygulamasının aşamalarının kısaca anlatacağız. Çatı modelerinde ve teras çatı modelleri arasında yer alan shingle çatı uygulamasının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bilgilendirmek amacıyla size aktaracağız.

 Single Çatı Nedir?


Türkçede Şıngıl Çatı olarak da kullanılan bu terim bir çatı kaplama malzemesi ya da eğitimli çatılarda çatı kaplamak için kullanılan su izalosyon malzemesinin adıdır. Son zamanlarda en çok tercih edilen çatı kaplama malzemesi olduğunu söylememiz mümkündür. Esnek bir çatı uygulama malzemesi olduğu için uygulama esnasında kolaylık sağlamaktadır.

 

Single Çatı Nasıl Yapılır?

 

ü  Çatının yapımı için ilk olarak çatı yapı malzemeleri hazırlanmalıdır. Hazırlanan çatının üzerine alt yapı hazırlığı olarak OSB levha kaplanır.

ü  Levhanın üzerine su yalıtımını sağlamak amacıyla membran, şalomu ile eritilerek kaplama yapılır. Bu kaplamanın üzerine ise shingle çatı örtüsü uygulanır.

ü  Uygulama yapılırken shingle çatı çivisi kullanılır.

ü  Shingle kaplanacak çatıya öncelikle metal ve ahşaptan sağlam bir iskelet yapılır. Bu iskeletin bir insanı taşıyabilecek sağlamlıkta olması gereklidir. 4 x 4, 5 x 5 veya 10 x 10 kalastan oluşturulabilir.

ü  OSB üzerine ya da shingle altı örtüsünün üzerine uç taraftan başlanarak shingle döşenmeye başlanır.

ü  Uç kısımlar daha dılarda ve boşluğa gelecek şekilde döşenebilir.

ü  Her shingle çatı mazemesi bir öncekinin üzerine binecek şekilde yerleştirilmelidir.

ü  Shingle, shingle çatı malzemesi ile çakılarak ya da ek yerinden pürmüzle ısıtılarak döşenir.

ü  Shingle yapraklarının ıç kısımlarının sabitlenmesi için ise bitüm mastik adı verilen yapı malzemesi kullanılarak shingle çatı uygulaması bitirilir.

ü  Teras çatı modellerinde de bu aşamalar kullanılarak shingle çatı görüntüsü elde edilebilir.

 

Çatı modellerine shingle uygulaması ve ne olduğu ve nasıl yapıldığı konusunda kısaca bilgiler verdik. Eğer sizler de çatınıza son dönemlerin modern çatı görüntülerinden olan shingle çatı uygulamasını yaptırmak istiyorsanız bir çatı ustası ile anlaşmalısınız ve çatınızı ya da teras çatınızı güzelleştirebilirsiniz.

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!