Sıhhi Su Tesisatı Nasıl Olmalıdır?

20 Eylül 2017

Sıhhi su tesisatının nasıl döşendiği ve onarımının nasıl yapıldığını aşamalarla sizlere aktarmak istiyoruz.

Günümüzde herkesin evinde su bulunmaktadır ve maalesef hepimiz su işlerinden yani sıhhi tesisat işlerinden anlamıyoruz. Bu nedenle sıhhi su tesisatçılarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Sizlere bir noktada hayatımızı kolaylaştıran sıhhi su tesisatçılarının bu işi nasıl yaptıklarını anlatmak istiyoruz. Sıhhi su tesisatının nasıl döşendiği ve onarımının nasıl yapıldığını aşamalarla sizlere aktarmak istiyoruz;

 

Ø  İlk olarak suyun nasıl temiz hale getirileceğinden bahsedelim. Su boruların içerisinde işlev görürken zamanla pis bir hale gelir. Bu pis su binaya zarar vermeyecek şekilde dışarı atılmalıdır.

Ø  İç tesisat suyu dairelere ulaştıran borulardan oluşmaktadır. Bu boruların döşenmesi uzman tesisatçılar tarafından yapılmaktadır.

Ø  Borular mümkün olduğunca kısa ve kıvrımsız bir halde olmalıdır. Borular hoş bir görüntü sunmadığı için mümkün oduğunca görünmeyen yerlere kurulmaktadır. Döşenen boruların ucuna uygun bir musluk takılmalıdır.

Ø  Döşenen boruların kaliteli olması uzun süreli kullanım sunar. Ayrıca boruların görünümünün estetik olması, bina içinde gürültü ve terleme yapmaması gerekmektedir.

Ø  Su sayacı ise tüketilen suyun miktarını ölçen alettir. Su sayacının uçları rekor adı verilen bir malzemeyle bağlanır.

Ø  Su tesisatının bitmesi için sayaçtan önce vana, sayaçtan sonra ise musluk konulmalıdır.

Ø  Beslenme borusu; priz hattı olarak bilinir. Tesisatın şehir suyu şebeke borusu ile su sayacı arasında yer alan borudur.

Ø  Beslenme borusu plastik borulardan tercih edilir ve toprağa gömülerek döşenir. Bu boru su sayacına kadar gider.

Ø  Bu boru döşenirken hava şartlarına ve üst taraftan uygulanacak aşırı yüklenmelere son derece  dikkat edilmelidir. Bu nedenle yerden birkaç metre derine gömülmelidir.

Ø  Beslenme borusu şehir suyu ile kişisel su sayacı arasında olduğu için döşeme yapılırken belediye işçileri ile birlikte çalışılır.

Ø  Tesisatın başarılı olup olmadığını anlamak için, kolonların üzerindeki muslukları açın ve havasını boşaltılır. Borunun içine su dolduktan sonra on beş dakika beklenir, bir sızıntı yoksa başarılmış demektir.

 

Sıhhi su tesisatının nasıl yapıldığı konusunda kısa ve faydalı bilgileri sizlerle paylaştık. Sizler de bu bilgileri okuyarak nasıl yapıldığını öğrenebilir ve tesisatınız yapılırken bilgili olabilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!