Şık Bir Yemek Masası İçin Tavsiyeler

07 Şubat 2018

yemek masası tavsiyeler

Özel günlerimizde misafirlerimiz gelmeden önce çeşit çeşit yemek hazırlar,ev temizliğimizi yaparız.Ama bunlar kadar önemli bir nokta daha var:Yemek masası.Misafirlerimize şık bir masa sunmak,hepimiz için oldukça mühimdir.

·         Yemek masanızı düzenlerken bizce yapmanız gereken ilk hamle;güzel bir masa örtüsüyle başlamanızdır.Masa örtüsünü seçtikten sonra tabak,mendil,mum vb. aksesuarlar örtüyle uyumlu olmalıdır.Özellikle resmi yemeklerde bu hususa dikkat edilmelidir.

 

·         Sofra düzeni konusunda dikkat etmeniz gerek diğer önemli konu ise tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardak yerleşimi. Yemek çatalınızı tabağın soluna, salata çatalını ise onu soluna koymalısınız. Yemek bıçağını tabağın sağına, yemek kaşığını ise bıçağın sağına konulmalı. Su ve meşrubat bardağını ise sağ kısımda bulunan bıçak ve kaşığın üst kısmına konulmalıdır.Tabaklar ise alta servis tabağı ve sırası ile yemek tabağı, salata tabağı konulur.

 

 Mutfak Tezgahı Çeşitleri

·         Sofra dizaynı yaparken masanıza renk katacak hoş bir çiçek seçmek oldukça mantıklı olacaktır.Zambak,lale,orkide gibi masayı canlandıracak çiçekler tercih edilebilir.Örtünüze uyumlu olacak çiçek türünü seçiniz.

 

·         Misafirliğe gelecek kişilerin tatlı çocukları da misafiriniz olacaksa;onlara uygun,renkli tabak,çatal,kaşık,peçete vb. tercih etmeniz oldukça sevecen bir görüntü oluşturabilir.

 

·         Bunların yanısıra eğer hoş bir bahçeye sahipseniz,bahçe dekorasyonu ile uyumlu bir yemek masası dizayn etmelisiniz.Bahçenizde yetiştirdiğiniz mevsim çiçekleri ile masayı süsleyerek  hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz.Mutfak Tezgahı ÇeşitleriÜye değil misiniz? Hemen kayıt olun!