Su Damlatan Musluklar Nasıl Düzeltilir?

09 Ağustos 2017

damlatan-musluklar-nasil-duzelir

Pıt pıt damlatıyorsa musluklar Çin işkencesi olmaya başlamış hayat. Sizde buna dur demek istersiniz.

Evimizde bulunan lavabolarımızda musluklar zamanla deforme olarak daha fazla zarara sebep olabilir. Evimizin duvarlarını yıpratabilir veya borular patlayıp evi su basabilir. Ayrıca küçük küçük damlayan sular zamanla bizim bütçemize zarar verebilir. Bunun için ya musluklarımızı düzenli tamirciye kontrol ettirmeli veya bu işlemleri kendimiz yapmalıyız. Musluk tamiri işlemini çok kolay bir şekilde kendimiz yapabiliriz. Musluğun akıtmasının temel sebepleri contanın eskimesi, contanın tam olarak yerine oturmaması ve yıpranmamasıdır.


                İlk olarak musluk tamir etme işlemine başlamadan önce erken fark etmemiz gerekir. Su kaçağını gördüğümüz an ilk yapmamız gereken evin veya iş yerinin ana su vanası kapatmaktır. Su vanası kapatıldıktan sonra su kesintisi kesilecektir. Fakat musluğumuzu değiştirmemiz gerekir. Bu işleme başlamak için gerekli araç gerece sahip olmamız gerekir. Bu araçlar İngiliz anahtarı veya ayarlı İngiliz anahtarı, yıldız veya düz tornavidadır. Araçlarımızı ayarladıktan sonra musluğumuzun contasını değiştirmemiz lazım. Conta değiştirme işlemi musluğun ömrünü uzatmaktadır. Conta tamir işlemini hiç bilmeyen birisi bile kolay bir şekilde değiştirebilir. Ana hattan suyu kestikten sonra bataryanın yani musluğun başlığını kapağını çıkarmamız lazımdır. Bu kapağı elimizdeki tornavida ile yapmaktayız. Kapağını çıkardıktan sonra contayı çıkarmamız lazımdır. Contayı İngiliz anahtarını ayarlayarak conta üzerinde bulunan somonu gevşetip çıkarmayalım. Conta çıkarma işlemini tamamladıktan aldığımız yeni contayı çevresine keten sararak değiştiririz. Keten contanın daha sağlam oturmasını sağlar. Bu şekilde su akıtma ihtimali en aza indirilmiş olur. Bu işlem bittikten sonra tekrar kapağını takıp musluğumuzu yerine takarız. Tekrar ana su vanasını açarak işlemimizi tamamlamış oluruz.

                Musluk tamir etme teknikleri batarya ve musluk olmak üzere ikiye ayrılır. Bataryaların genel olarak çalışma prensibi aç kap mantığıdır. Bunun aksine musluklar çevirmeli sistem ile çalışır. Muslukların tam ortasında sıkıntı var ise göbek değişmelidir. Göbeğin değişmesi en kolay çözümdür. Ama garanti bir çözüm için musluk komple değişmelidir. Batarya sistemi ise musluklardan farklıdır. İçerisinde kartuş olduğu için bu kartuşun değişmesi gerekmektedir. Bunun için profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!