Tarih Dersi Nasıl Çalışılmalıdır?

21 Mart 2018

history lesson

Her dersi çalışmanın yöntemi farklıdır. Peki Tarih dersi nasıl çalışılmalı?


Tarih Dersi Nasıl Çalışılır Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Lise ve üniversitelere giriş sınavında öğrencilerin sorumlu olduğu derslerden biri tarihtir. Tarih dersi oldukça fazla konuyu bünyesinde barındırır. Bu sebeple kimi zaman öğrencilerin çeşitli sorunlar yaşayabildiği bir derstir. Dolayısıyla tarih dersi nasıl çalışılır sorusuna cevap vermek tarihte başarılı olmak adına gerekli bir adımdır. Doğru bir çalışma stratejisi ve bu stratejinin eksiksiz bir şekilde uygulanmasıyla tarihte başarılı olmamak için hiçbir sebep yoktur. Zira, tarih dersinde başarılı olmak kimi öğrencilerin düşündüğü kadar zor değildir. O halde tarih nasıl çalışılır sorusuna maddeler halinde cevap arayalım:• Öncelikle tarih dersi çalışılırken not tutmanın önemi büyüktür. Öğrenci, konu çalışmalarını yaptığı sırada diğer taraftan konunun önemli kısımlarını not almalıdır. Bu sayede geri dönüp tekrar yapacağı zamanlarda geniş bir konu değil, konunun önemli kısımlarıyla ilgilenme avantajına sahip olacaktır.

 

• İlk maddede belirttiğimiz “tekrar” hususunu açmak gerekir. Tekrar yapmak tarih nasıl çalışılır sorusuna verilecek en önemli yanıtlardan biridir. Öğrenci belirli aralıklarla çalışmış olduğu konulara tekrar bakmalıdır. Zira, tarihte pek çok bilgi bulunmakta olup verimli bir tekrar çalışması yapılmaması halinde bu bilgilerin unutulması muhtemeldir. Bu sebeple her öğrenci, çıkarttığı notlar aracılığıyla belirli aralıklarla tarih dersinden yapacağı tekrar ile bilgilerini tazelemelidir.

 

• Tarih dersi çalışırken, öğrenilen konuları bir başka arkadaşa anlatmak yahut kendine anlatmak verimli bir metottur. Bu sayede öğrenci konuyu hem anlatırken hem de olaylar arasındaki sebep sonuç bağlantısını kurabilecektir. Anlattıkça konu zihinde daha iyi oturacak, böylelikle bilgi kalıcı hale gelecektir.

 

• Tarih nasıl çalışılır sorusu sorulduğun verilmesi gereken önemli cevaplardan biri de -her derste olduğu gibi- test çözmek olacaktır. Test çözmek konuyu akılda tutmayı sağlayan önemli bir yoldur. Çözülen her bir soru ile öğrenci öğrendiği bilgileri pekiştirecek, diğer taraftan da bu bilgileri doğru şekilde kullanmayı öğrenecektir.

 

• Soru cevap çalışması tarih dersinde önemli çalışma yollarından biridir. Ancak bu sorular olaylar arasındaki sebep sonuç bağlantısını bulmaya yönelik olmalıdır. Zira tarih dersinde başarılı olmanın yolu hangi savaşın hangi tarihte olduğunu bilmekten ibaret değil olaylar arasında bağlantı kurabilmek, yorum yapabilmektedir.


Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!