Tavan Arası İzolasyonu

08 Ağustos 2017

Tavan arası izolasyonu olmayan evlerde ısınma oldukça güç sağlanabilmektedir.

Tavan Arası İzolasyonunun Önemi

Tavan arası izolasyonu nedir? Sorusu genellikle insanların ısı tasarrufu yapmaya karar verdiklerinde ortaya çıkan sorular arasında yer alsa da aslında yeni bir ev alırken ya da kiralarken ilk sorulması gereken önemli sorular arasında olduğunu bilmekte fayda var. Zira tavan arası izolasyonu olmayan evlerde ısınma oldukça güç sağlanabilmektedir. Tavan arası izolasyonu yaptırmak için ısının temel kanunu olan sıcak havanın yükselmesi prensibi hakkında bilgi sahibi olmak ısının kaybedilmesinin en büyük etkeni olarak tavandan kaçan sıcaklıkların anlaşılması için yeterli olacaktır. Düz tavanlı çatılar ve üçgen yapılı çatıların izolasyonu farklı değerlendirilmelidir. Düz zeminli çatılar sadece dış yüzeylerinden izole edilmeye uygunken üçgen yapılı çatılar hem iç hem de dış yüzeyden izole edilebilirlik sağlamaktadır. Üçgen yapılı çatıların sadece içten ya da dıştan izole edilmeye çalışılması yüzeylerin çürümesine neden olabilmektedir. Bu yüzden üçgen yapılı çatılar hem içten hem dıştan izole edilmelidir.

Tavan arası izolasyonu yapmanın önemi yüksek ısınma giderleri ve su kaçaklarının ortaya çıkabilmesi yanı sıra yaz aylarında evlerin aşırı ısınması sonucu ortaya çıkmış bir sektör olarak bilinmektedir. Ülkemizde yaşana dört mevsimin bir gerekliliği olarak hayatımıza giren izolasyon teknikleri sayesinde artık birçok mekan daha yaşanabilir bir ortama kavuşmuştur. Ayrıca üçgen yapılı çatılar iyi bir izolasyon ve düzenleme ile çocuk odası olarak dahi kullanılabilmektedir.


Tavan arası izolasyon malzemeleri arasında en yaygın olan cam yünü panelleri olsa da zaman ile cam yününün de neme karşı dayanıklılık gösteren membran ile kaplanması ile daha iyi bir izolasyon elde edilmiştir. Bu alanda sık tercih edilen izolasyonlar arasında izolasyon şilteleri ve kaya yünü gibi malzemelerde en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca yangına karşı olağan üstü dayanıklılık sunan polistiren panellerde son dönemde en çok kullanılan izolasyon malzemeleri arasında yer almaktadır. Bu yöntemler sadece üçgen tavanın üst kısmı için uygulanmaktadır. Eğer tavan aranızda kullanım söz konusu değilse zemine cam yünü sererek de izolasyonu sağlayabilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!