Tavan Kaplama Nasıl Yapılır?

27 Haziran 2017

tavan kaplamaları

Bir odaya girildiğinde en fazla dikkat çeken yerlerden biri de tavanlardır. Tavanın yüksekliği, kullanılan aydınlatma yöntemi, tavandaki kaplama türü dikkat çeken unsurlardır. Bu yazımızda tavan kaplamanın püf noktalarına değineceğiz.

Tavan kaplamak için kullanacağınız malzemenin arka kısmına bölgesel bir şekilde yapıştırıcı sürünüz.

Kaplamaya başlarken en düz ve uzun bölümden başlamınızda fayda var.

Tavan kaplama malzemesini 3 sıra yerleştirdikten sonra hafif kuvvet uygulayın. Sonrasında ise ikinci sıradan başlayarak köşeleri birleştirin, aksi halde gönye kaçabilir.

Köşeleri birleştirdikten sonra  yapıştırma yaparken en sonda kalan parçanın da kesimini yaparak yapıştırınız.

Tavan kaplama uygulamasını başarıyla  tamamladıktan sonra stropiyer uygulamasına başlayabilirsiniz. Tavan kaplama yaptığınız bölgede önceden kartonpiyer ve göbek varsa , o göbeği çıkartabilirsiniz, veya göbek olan bölümü maket bıçağı ile kesebilirsiniz. Daha sonra beyaz çekomastik ile dolgu yapmanızı tavsiye ederiz. Tavan kaplama malzemesini kendiniz su bazlı boya ile boyamanız mümkün.

 Tavan kaplama yapacağınız yerde tavan nemli veya rutubetli ise; o zaman kuru bir bez ile silin ve ondan sonra uygulamayı gerçekleştirin. Tavan kaplama malzemesi koku yapmama, terleme oluşturmama, nem yapmama ve içerdeki sıcak havayı dışarı çıkarmamak gibi iyi özelliklere sahiptir. Tavan kaplama köpüğünü duvarlara da uygulayabilirsiniz. Burada almanızı tavsiye ettiğimiz malzeme enjeksiyonlu tavan kaplama malzemesi olabilir. Bunun nedeni birçok açıdan daha dayanıklı olmasıdır. Tavan köpüğü uygulamasını kendiniz yaparak minimuma düşürebilirsiniz, fakat evininustasi.com ustalarından fiyat teklifi alarak çok uygun rakamlara bu işlemi profesyonellere yaptırabilirsiniz.

 

 

Birinci Adım: Yapılacak alan, uygulamaya hazır hale getirilmelidir.

HKS akrilik mastik, malzeme üzerinde fazla kenarlara kaymadan küçük toplar şeklinde uygulanmalıdır.

               

İkinci Adım: Yapıştırıcı madde olabildiğince dışarı taşırılmadan kapı girişinin karşısındaki köşeden tek parçaların göze batmaması sürülmeye başlanır.

               

Üçüncü Adım: Yapıştırma esnasında malzemeye fazla baskı yapmamakta fayda var.

               

Dördüncü Adım: İki malzeme arasına dolgu yapılmamalı. Tavan eğriliğini dikkate alın

Beşinci Adım: Uygulamaya başlamadan bir köşe belirlenerek sistematik bir şekilde devam edin.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!