Teknolojiyi Doğru Kullanmak Kavramının Önemi Ve Geleceğe Etkisi

04 Nisan 2018

Teknolojinin geleceği

Teknoloji, hayatımızın gerçeği. Peki o mu size hükmediyor, siz mi ona?

Teknolojiyi Doğru Kullanmak Kavramının Önemi Ve Geleceğe Etkisi

Teknoloji çok ama çok yüksek bir süratle hayatımızdaki varlığını ve etkisini arttırmaktadır. Bu öylesine bir etkidir ki teknoloji olmadan geçirdiğimiz bir saatimiz bile yoktur. Teknolojiyi hayatımıza bu kadar girmiş ve etkisini bu denli yüksek seviyede hissettirirken yapmak gereken ona karşı direnmek değildir. Bilakis teknolojiye hükmedebilmek, hayatımızı olumlu anlamda etkiler hale getirebilmektir. Bu da teknolojiyi doğru kullanmak yoluyla mümkün olabilir. Teknolojiyi doğru kullanmak pek çok açıdan hayatımıza önemli bir yön kazandırır. Gerek bilgi birikimini arttırmak gerekse sorunlara çözüm bulmak açısından bu hususun üzerine dikkatli bir şekilde eğilmek gerekir. Bu kavarama öğrenciler açısından da titizlikle eğilmek gerekir. Çünkü teknolojiden etkilenme oranı en yüksek olan kesim öğrencilerdir.


Teknolojinin Kişisel ve Eğitim Katkıları

Bir çocuk için teknolojiyi doğru kullanmak eğitim öğretim hayatında etkilere sahip olduğu gibi kişisel anlamda da birtakım etkilere sahip olacaktır. Teknolojinin doğru kullanılmasının neticesinde çocuk geleceğe çok daha sağlam bir şekilde kendini hazırlayabilecektir. Bu, özellikle bireysel donanımı arttırmanın neticesinde gerçekleşecektir. Zira teknoloji sayesinde bilgiye ulaşmak çok kolay olacaktır. Burada sorun bilginin doğru olup olmadığı noktasında gündeme gelecektir. Ancak bu sorunu çözmek de teknolojiyi doğru kullanmak neticesinde doğru bilgi ile yanlış bilgiyi ayıklama, yahut bilgiyi doğru bir şekilde sorgulama ve araştırma becerisi kazanmakla mümkün olacaktır.

Tüm bu sebeplerden ötürü çocukların teknolojiyi doğru kullanmak noktasında bilgilendirilmesi çok büyük bir önem taşımaktadır. Çocuklar ancak bu beceriyi kazanmaları halinde teknolojinin faydalarını görebileceklerdir. Teknolojiyi doğru kullanmak halinde, bir öğrenci bilgi birikimini yükseltecek, karşılaştığı pek çok soruna kısa sürede çözüm bulabilecektir. İşte teknolojiyi doğru kullanmanın bireye kazandırdığı avantajlar budur.


Teknolojinin Veli İle Öğrenci İlişkisine Etkisi

Teknolojiyi doğru kullanmak kavramı veliden ayrı düşünülemeyecektir. Velinin, teknoloji ile ilgili olarak çocuklarıyla kurdukları, kuracakları diyalog son derece önemlidir. Velilerin teknolojiye direnmek yerine, özellikle okul ile birlikte teknolojiyi doğru kullanmak kavramıyla ilgili olarak belirli bir tutum edinmesi önemlidir. Veliler çocuğu anlayabilmeli ve teknolojiyle sağlıklı bir ilişki kurabilmeleri amacıyla onlara yardımcı olmalılardır. Teknoloji ile doğru ilişki kurarak başarıya ulaşacak olan çocuklar bu halde çok daha rahat yetişecektir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!