Televizyonun Konumu Nasıl Olmalı?

25 Haziran 2017

televizyonun yeri

Ne yazık ki Amerikalıların aptal kutusu olarak tanımladığı televizyonlar, günümüzde hepimizin evi için vazgeçilmez bir organ haline gelmiştir adeta. Özellikle televizyonların her geçen gün daha da özelliğe sahip versiyonlarının çıkmasıyla evimizde baş köşeyi aldılar. Peki televizyonlarımız evimizin neresinde durmalı, oturduğumuz yere ne kadar uzaklıkta olmalı? Hadi gelin bu yazımızda tüm bu soruların cevaplarını inceleyelim:

İlk olarak evimizde  sürekli oturduğumuz odanın tam merkezine televizyonu koyalım. Aslında televizyonun oturma grubuna uzaklığı, televizyonun büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Örneğin 82 ekran büyüklüğündeki bir televizyonu,4-4.5 metre uzaklıktan seyretmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede televizyon hem gözünüzü fazla yormamış olacak, hem de seyir keyfiniz daha iyi olacaktır.

Televizyon izlerken sinemaya benzer bir şekilde odadaki tüm ışıkları kapatarak sadece televizyon ışığı ile mi seyretmeliyiz? Hayır, buna gerek yok; televizyonun arka tarafına küçük  gizli bir aydınlatma yapacağız, bu sayede odada hafif bir loşluk hakim olacak. Daha sonra diğer tüm ışıkları kapatmakta özgürsünüz. Aksi halde televizyondan gelen ışık gözlerinizi rahatsız edebilir.

Peki odamıza gündüz vakti güneş ışığı girdiği için yansıma yapıyorsa ne yapmalıyız? Televizyonun konumunu nereye alırsak alalım, yansıma yapmasını önleme şansımız yoktur. Hatta odada aydınlatma sistemi bile yansıma yapabilir. Bunun için tek çözüm store perdeler kullanmak olabilir. Bu sayede yansımayı büyük oranda engellemiş olursunuz.

Plazma, led, lcd televizyonlarımız duvara direk monte edebileceğimiz gibi, televizyon ünitesinin üzerine de koyabiliriz. Ama bence her iki yöntemden de çok, televizyonun arkası için 15-20 cm derinliğinde bir üniteniz olsun, televizyonu onun üzerine monte edin.Bu sayede arkada kalan kablolar, görüntü kirliliğine sebep olmamış olur. Yanında da kapaklar olması halinde cd, dvd’lerinizi burada saklayabilirsiniz.  

Kendinize özel bir televizyon ünitesine sahip olmak istiyorsanız, evininustasi.com’da Marangoz sektöründe talep oluşturup, işinde profesyonel Marangoz Ustalarımıza dilediğiniz mobilyayı yaptırabilirsiniz!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!