Teras Çatılarda Yalıtım

25 Haziran 2017

teras çatı

Teras çatılar, kullanım sebeplerine göre kimi binalarda üzerleri kapatılarak yüklere ve basınca, kimi binalarda da üzerleri açık bırakılarak güneşin kavurucu etkisine ya da kışın kar yüküne karşı,yapı içerisinde dayanıklılık açısından en titiz şekilde dizayn edilmesi gereken parçalardan biridir. Bu sebeple,teras çatılarda olumsuz şartlara uygun yalıtım değerlerine sahip bir Teras Çatı Yalıtım Levhası kullanılması oldukça elzemdir.

Pratikte seçilecek olan yalıtım ürünü, teras çatıyı hem ısı kaybından hem de ısı kazancından ısıl gerilmeler sonucunda oluşabilecek olan yapısal tahribatlardan korumalıdır.Taşıyıcı yapının ömrünü artıracak bir özelliğe sahip olmalıdır. Teras çatıda kullanılabilecek en mantıklı yalıtım levhası ürünü, ürünün sahip olduğu; ısı iletim katsayısı, basma dayanımı, yangına karşı tepki sınıfı gibi özellikleri karşılaştırılarak yapılacak bir değerlendirme sonucunda seçilmelidir. 

 

Teras çatılarda eğer ısı yalıtımı yapılmamışsa ısıyı çok çabuk alt bölgelere geçirirler.Bu tarzda çatılar altında kışın aşırı ısı kaybı yaşanır ve bu yüzden soğuk ortamlar meydana gelir.Yazın da tam aksi ısı artışı yüzünden aşırı sıcak ortamlar oluşabilir. Bu çeşit sıkıntı verici durumlar zaman kaybedilmeden düzeltilmelidir.

Çatı yalıtımı konusuyla ilgili destek almak için evininustasi.com’da ücretsiz bir şekilde Tadilat/Dekorasyon sektörü altında talep oluşturabilir,ve yüzlerce işinde “Usta”lara ulaşabilirsiniz!

Geleneksel Teras Çatılarda Isı Yalıtım Uygulaması

Geleneksel teras çatı ısı yalıtımlarında,su yalıtımı,ısı yalıtım levhasının üzerinde kalır.Teras çatıda bulunan yalıtım sistemi, alt kısmından buhar kesiciyle yapı iç tarafından geçebilecek su buharına karşı korunurken, ısı yalıtım levhasının üzerinden uygulanan su yalıtım örtüsü, suyun yapı parçalarında ulaşmasına engel olacaktır.

 

Geleneksel teras çatı ısı yalıtımı uygulamalarında özellikle aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!