Tuval Boyama Nasıl Yapılır?

07 Ağustos 2017

Yıllardır evlerin vazgeçilmez aksesuarlarından biri de ev sahiplerinin kendi boyadıkları tuvallerdir. Peki, tuval boyama nasıl yapılır?

Eski zamanlarda ev dekorasyonu belirli kurallar içerisinde yapılırdı. Örneğin, salonda ayaklı geniş mobilyalar, gereksiz yere bir sürü yer kaplayan vitrinler, vitrinlerin içinde bulunan onca para harcanan ancak sadece süs olarak kullanılan eşyalar ve buna benzer daha birçok klişe ev dekorasyon kalıpları artık tarih oluyor! Günümüzde çoğu insan artık evlerini kendi zevklerine göre döşeyerek, dışarıdan gelecek yorumlara kulaklarını kapatıyor. Yıllardır evlerin vazgeçilmez aksesuarlarından biri de ev sahiplerinin kendi boyadıkları tuvallerdir. Peki, tuval boyama nasıl yapılır?

Tuval Boyama İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler Nelerdir?

Tuval boyama için ihtiyacınız olan malzemeler istediğiniz boyutlarda bir tuval, yapmak istediğiniz resme göre seçeceğiniz farklı renkli yağlı boyalar, ev dekorasyonuna uyacak bir desen, fırçalar ve bant. En önemlisi ise bu resmi tamamlayana kadar ihtiyacınız olan sabırla geçecek bir zaman!

Tuval Boyama Nasıl Yapılır?

Öncelikle tuval boyamaya başlarken, daha önceden ev dekorunuza göre seçmiş olduğunuz deseni bakarak veya karbon kağıdından yardım alarak tuvalin üzerine çizin. Bu işlemi yaparken kurşun kalem kullanmalısınız. Ardından bu deseni, bant yardımı ile istediğiniz şekilde parçalara bölün. Daha sonra bantla ayırdığımız bu bölümlerin dışında kalan alanları, çerçeveye sadık kalarak yağlı boyalarla farklı farklı boyayın. Bantları yavaşça kaldırın ve bantların altında kalan beyaz kısımları ister boyayın, ister boş bırakın. Artık tuvaliniz evinizin en güzel duvarında yerini almak için hazır! Tabi ki geride kalan kurşun kalem izlerini silmeyi de unutmayın.

Yeteneğiniz Varsa…

Eğer resim konusunda yeteneğinize güveniyorsanız, şablon kullanmadan da aynı işlemi yapabilirsiniz. Şablon kullanmak yerine kafanızda tasarlayacağınız modeli önce kurşun kalemle çizin ve ardından yukarıda anlatmış olduğumuz işlemleri aynen uygulayın. Hayal gücünüz size eşsiz tuvaller yaratmanız için yardımcı olacaktır!

Zamanım Yok Diyenler İçin

Tuval boyamak için yeterli zaman ve beceriye sahip olmayanlar için de seçenekler oldukça geniş. Ünlü ressamların veya mağazaların satmış olduğu tuvalleri satın alarak evlerinizin duvarlarını süsleyebilirsiniz.

Ev dekorasyon fikirlerinin en yaratıcılarından olan tuval boyama fikri ile sizde kendi dünyanızda harikalar yaratabilirsiniz!

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!