Victorıa Tarzı Ev Dekorasyonu Fikirleri

07 Ağustos 2017

Victoria tarzının devamı niteliğindedir. Victoria tarzı ev dekorasyonunun belirgin özelliklerinden biri süslemelerdir.

Victoria dönemi, Britanya İmparatorluğu zamanında yaşamış olan I. Victoria ile başlamıştır ve sanayi devrimine kadar devam etmiştir. Üst sınıflara ait aileler, soylular ve aristokratlar Victoria tarzının hüküm sürdüğü oldukça lüks evlerde yaşamışlardır. Günümüzde de aynı ihtişama ve gösterişe sahip evler Victoria tarzının devamı niteliğindedir. Victoria tarzı ev dekorasyonunun belirgin özelliklerinden biri süslemelerdir. Süslemelerin yanı sıra oldukça düzenli evler göze çarpar. Evler, günlük kullanım ve özel kullanım bölümleri şeklinde ayrılmıştır. Misafirler ve misafir ağırlama ritüelleri büyük önem arz eder.

       Victoria Tarzı Salon Dekorasyonu

Victoria tarzı salon dekorasyon fikirlerinde kilit unsur mobilya seçimidir. Victoria tarzı mobilyalar ahşap malzemeden üretilmiş olmalıdır. Ahşap mobilyalar sağlam ve kaliteli oldukları için uzun süreli kullanım imkanı sunarlar. Ahşap mobilyaların işlemeli olmasına dikkat etmek gerekir. Victoria döneminde gösteriş ön planda tutulduğu için mobilya seçiminde ağır işlemeli modelleri seçmek yerinde bir seçim olacaktır. Koltukların üst bölümleri, sandalye sırtlıkları, dolap ayakları ve masa tablası işlemeler için en uygun alanlardır. İşlemelerin yanı sıra renk seçimi de oldukça önemlidir. Victoria tarzında genel olarak çikolata tonları, mor, kırmızı ve altın rengi kullanılır. Kahve tonlarında ahşap mobilyalarınızda altın rengi işlemeler kullanmak ve mor-kırmızı kombinasyonlu kırlentler tercih etmek Victoria tarzına oldukça uygundur.

2.       Victoria Tarzı Yatak Odaları

Victoria tarzı yatak odalarında da salonlarda olduğu gibi işlemli mobilyalar sıklıkla kullanılır. Yatak başlıkları ve gardıroplara gösterişli desenler işlenmiştir. Bunun yanı sıra varaklı aynalar ve boydan perdeler de Victoria tarzının vazgeçilmez unsurlarıdır. Salonların aksine Victoria tarzı yatak odalarında daha açık tonlar tercih edilir. Krem üzerine altın rengi işlemeler özellikle göze çarpar. Yatak odası tekstilinde ise yine gösteriş hakimdir. Kabarık yatak örtüleri ve kalın perdeler pek çok yatak odasında mevcuttur.

3.       Victoria Tarzı Mutfaklar

Victoria tarzı dekorasyon önerilerinin başında yine ahşap geliyor. Victoria tarzı mutfaklarda yüksek ahşap dolaplar sıklıkla tercih edilir. Dolaplarda genellikle açık tonlar tercih edilir. Dolap kapaklarında işlemeler ve yaldızlı kapak kulpları ise hemen hemen her mutfakta göze çarpar. Koyu renkli ve desenli duvar kağıtları ile Victoria tarzı mutfaklara biraz hareket katılır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!