WATERMARK NEDİR?

26 Mart 2018

WATERMARK NEDİR?

WaterMark nedir ve nasıl kullanılır?

Watermark, filigran anlamına gelen ve bir resmin ya da görselin üzerine yerleştirildiğinde kopyayı engelleyen bir logodur. Bazen logo olarak değil özel yazı olarakta kullanılabilmektedir. Yukarıdaki resimde yer alan evinin ustası yazısı da bir watermark örneğidir.

Watermark Özellikleri Nelerdir:

Watermark kullanıldığında kopyayı engelleyebilir ya da kopya olsa bile ilk eser sahibini görebilirsiniz. Bazen site logosu bazen de farklı isimler görselin üzerine ya da engelleyici bir köşeye konarak bu amaç yaratılmaktadır.

Nasıl watermark Ne İşe Yarar:

Watermark genelde internet üzerindeki işlemlerde geçerli olan bir özelliktir. Bu nedenle korumak istediğiniz herhangi bir görsel üzerine watermark yapmak isterseniz kolayca bilgisayardan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir fotoğraf düzenleme programı ile çok kolay bir şekilde watermark hazırlanabilir. Bu programlardan en çok kullanılanı ‘Adobe Photoshop’ olacaktır. Ancak bu programı bilmiyorsanız hem daha kolay hem de watermark ismi ile ortaya çıkan programları tercih edebilirsiniz. Bu programlar arasında; ‘Watermark Studio’ ve ‘Aoao Photo Watermark’ sayılabilir. Bu programları bilgisayarınıza ekleyerek kullanmak yerine online olarak kullanılan web araçlarını da kullanabilir ve watermark yaratabilirsiniz.

Watermark çeşitleri:

Son yıllarda dijital watermark hızla yayılsa ve bilinse de aslında dijital harici watermark da hayatımızda bolca karşımıza çıkmaktadır. Bandrol ya da çek gibi değerli olan şeylerde de kullanılan watermark çok uzun yıllardan bugüne kadar gelerek kopyayı engellemiş ve teknoloji ile birlikte dijital olarak hayatımızda olmaya devam etmiştir. Bir çeşit kod olan watermark bazen insan gözünün seçmediği görüntülerde ya da basılı dosyalarda sadece yazılımların seçebildiği kod olarakta karşımıza çıkmaktadır.

Dijital Watermarkta dikkat edeceğiniz hususlar:

Son yıllarda birçok teknolojik gelişme ile birlikte watermark kullanan kullanıcılar da tehlikeye girmiştir. Watermark kaldırma programları ya da farklı programlarla yapılan düzeltmeler kopyayı çoğaltmaya yöneliktir ve dikkat edilmesi gerekmektedir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!