Yangın Alarm Sistemleri

25 Nisan 2018

yangın sistemi

Yangın riski her zaman vardır, önlem almak gerek!

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Yangın alarm sistemi nedir?

Olası bir yangın durumunda yangının başlangıç anını tespit edip uyarıyı gönderen ve tehlikeli olan her birimi devre dışı bırakan sistemlere yangın alarm sistemi denmektedir.

Yangın alarm sistemi nerelerde kullanılabilir?

Olası bir yangında tehlike oluşturabilecek ve insana zarar verebilecek her ortamda büyük ya da küçük ölçekli yangın alarm sistemlerini kullanabilirsiniz. Kendi evinizde ya da ofisinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm alışveriş merkezleri, okullar ve fabrikalar gibi büyük alanlarda da yangın alarm sistemi uygulanabilmektedir.

Yangın alarm sistemi nasıl bir sistemle çalışır?

Yangın alarm sistemleri bir algılama panelinden oluşmaktadır. Farklı elemanlar barındıran sistemde tüm algılama birimleri olası yangında aktifleşir ve uyarı verir. Bu algılama birimleri dedektör, siren ya da flaşör gibi elemanlardır.

Kaç çeşit yangın alarm sistemi vardır?

Genel olarak 2 tipte sistem bulunmaktadır. Konvansiyonel ve analog yangın alarm sistemleridir. Bu sistemlerden konvansiyonel olanlar erken uyarı verir ve tüm algılama birimleri aktifleşir. 20 ya da daha az algılama birimi bu sistem içerisinde bulunabilmektedir. Mimari yapıya uygun olarak belirli sayıda algılama elemanı ile yangın alarm sistemi takılabilmektedir. Bu sistemde her kat bir ihbar bölgesine bağlanmalı ve buna göre bir düzen oluşturulmalıdır. Diğer tür olan analog adresli yangın alarm sistemlerinde ise bir döngü mevcuttur. Bir döngü çokça adres elemanı bağlanabilir ve bu elemanlar kendi içlerinde de bölgelere konumlandırılabilir.

Yangın alarm sistemi takılırken dikkat edilmesi gerekenler:

Yangın alarm sistemi her mimari yapı için oldukça önemli bir unsurdur. Hayat kurtaran bu sistemi taktırmadan önce bazı hususlara dikkat edilmeli. Öncelikle konvansiyonel bir sistem bağlanacaksa merdivenle ayrılan yerlerde ayrı bölgeler konumlandırılmalı ve her tür bölgenin alanı en fazla 300 m’lik bir alan olmalıdır.

Günümüzde birçok firmanın yangın alarm sistemi mevcuttur. Size uygun olan yapıda bir yangın alarm sistemi ile yapıyı kontrol altında tutabilirsiniz.

Etiketler: yangın Alarm sistem


Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!