Yangın Alarmı Sistemi Kullanılması Zorunlu Alanlar Nereler?

20 Nisan 2018

Yangın Alarmı Sistemi Kullanılması Zorunlu Alanlar Nereler?

Yangın Alarm Sistemleri Yönetmeliği ve Hangi Alanlarda Zorunlu İnceleyelim!

Yangın Alarm Sistemi Yönetmeliği

Özellikle de Bakanlar Kurulunca 2007 yılında alınan yönetmelik kararı ile yangın alarm sistemlerinin kullanılması gereken zorunlu işyerleri için alarm sistemleri oldukça önemlidir. Hal böyle olunca ofisler ve bürolar için en uygun yangın alarm sistemi merak konusu olmuştur. Yangın anında söndürme ve ihbar verme özelliklerine sahip olan çeşitli alarm güvenlik sistemleri ile yangınlardan en az hasar ile kurtulmak mümkün. Ofis için uygun yangın alarm sistemleri ile ofisinizi ani bir yangına karşı koruyabilirsiniz. Yangın alarm sistemlerinin en büyük özellikleri yangının başlangıç anı itibari ile harekete geçmeleridir.


Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi

Konvansiyonel yangın alarm sistemi kurulurken, alarm paneline her bir dedektörden ayrı ayrı kablo çekilir. Paralel bağlantı sayesinde aynı bölgeye toplamda 20 adet dedektör bağlanılması mümkün. Fakat bu durumda sinyal geldiğinde bu sinyali hangi dedektör aracılığı ile gönderildiği bilinememektedir. Konvansiyonel alarm sistemleri, çok katlı ve çok bloklu yapıtlarda paralel bağlantının sakıncalı olabileceğinden kullanılamaz. Örneğin alışveriş merkezleri ve hastanelerde kullanılması sakıncalıdır.


Adresli Yangın Alarm İhbar Sistemi

Bu sistemlerde aynı kabloya fazla miktarda dedektör bağlanılabilir. Dedektörlerin kendilerine ait kimlik numarası bulunmaktadır. Bu sayede dedektörlerden bağımsız sinyaller alınabilir. Kısacası yangın anında sinyalin hangi dedektörden geldiği anlaşılabilir. Bu da yangına daha hızlı müdahale edilmesini sağlamaktadır. Adresli yangın alarm sistemi, çok katlı alanlarda kullanılabilir.


Her iki sistemde de çeşitli dedektör ve sensörler kullanılarak yangın anında ilgili birimlere sinyal gönderilebileceği gibi ısıya duyarlı su fıskiyeleri de yangın anında devreye girebilir. Ayrıca çeşitli duman dedektörleride kullanılabilir. Hangi yangın alarm sisteminin kullanılacağına karar verildikten sonra, sistemin yangın anında hangi işlevleri göreceği ayarlanabilir. Uygun alarm sistemi ile can ve mal kaybının önüne geçilebilir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!