Yangın Merdivenlerine İlişkin İpuçları Nelerdir?

08 Ağustos 2017

Adana'da yaşanan faciadan sonra hepimiz yangın merdiveni kullanımı konusuna biraz daha duyarlı olabildik.

Adana'da yaşanan faciadan sonra hepimiz yangın merdiveni kullanımı konusuna biraz daha duyarlı olabildik. Hatırlanırsa o faciada yetkililer, yangın merdivenine açılan kapıların kilitli olması durumunu vurgulamışlardı. Merdivenin kapısı içeriden kilitli düşünün. Çocuklar çıkmaya çalışıyorlar ancak başaramıyorlar. Yangın merdiveninin kapı anahtarı, hayatını kaybeden personelde duruyormuş. Çocukların cesetlerine ulaşılan nokta yangın merdiveni çıkışının bulunduğu yer. Elbette soruşturma açılır, hatalar ortaya çıkar. Ancak giden canlar geri gelmeyecek.

Yangın Merdiveni Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Z tipi ve Dairesel iki türde uygulanması olan bu merdivenlerin projelendirilmesinde doğru kararlar verilmesi ve standartlara uygun olarak binalarda yerlerini alması kadar bakımları ve korunmaları da çok önemlidir. Zamanla aşınıma, hava koşulları, yağmur suyu gibi nedenlerle paslanma oluşacaktır. Bu durumda merdivenler dayanıklılığını kaybedecektir. Merdivenlerin korunması için sürekli ve düzenli bakımlarının yapılması gerekir. Kurulumları yapılırken hâkim rüzgâr yönünde konumlandırılması, dayanıklılığının uzun süre devam etmesini sağlar. Kış aylarında kar ve buzlanma gibi sebeplerden dolayı aşınıma fazla olacaktır. Bu dönemlerde merdivenlerin temizlenerek zarar görmeleri engellenmelidir. Gereken önlemler alınmazsa merdivenlerin taşıma kapasitesi düşer. Acil durumda yaşamsal tehlikeye neden olacaktır. Kaliteli demirlerden yapılması gereken bu merdivenler, her bina için kurtuluş kapısı olarak hazırlanmalıdır. Çıkış kapısına ulaşılamayan tehlikeli durumlarda bu merdiveni kullanabilir ve hayata dönebilirsiniz.

Yangın Merdivenlerinin Temizlenmesi Neden Önemlidir?

Bu merdivenin önemini kavrayamayan pek çok bina sakini, güvenlik gerekçesiyle asma kilitlerle giriş çıkışları kilitlemekteler. Daha da garibi, yangın merdivenleri bir alan kazancı olarak görülüp bazı eşyaların depo edildiği bir bina eki haline de gelebiliyor. Üstelik merdivene istiflenen malzemeler yanıcı maddeler de olabiliyor. Bunlar kabul edilemez durumlardır ve aslında suç teşkil ederler.

Yeni teknolojiyle yangın kapıları otomatik olarak alarm sistemine bağlanabiliyor. Böylece normal zamanda bir güvenlik sorunu olmazken acil durumda kendiliğinden açılan kilitler sayesinde mahsur kalma ihtimali de ortadan kalkıyor. Standart yangın merdiveni kapıları dışarıya kilitli olup içerden tek hamleyle açılabilen niteliktedir. Doğru projeyle yangın merdivenine cam ve balkon geçişleri sağlanabilir. Söylenecek daha çok şey var. Konuya duyarlılığın bütün ülkede artması ümidiyle yazıyı şimdilik bitiriyoruz.
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!