Yapılacak Tercihlere Göre YKS’ye Hangi Puan Türlerinde Hazırlanmak Gerekir

23 Nisan 2018

Yapılacak Tercihlere Göre YKS’ye Hangi Puan Türlerinde Hazırlanmak Gerekir

Üniversite YKS sınavlarına hazırlanırken yanlış yolda ilerlemeyin!

2017-18 eğitim sezonu ile hayatımıza giren yeni üniversite sınav sistemi ile hangi puan türünden tercih yapmak gerektiği sorusuna cevap bulmak gerekiyor. İlk oturumda Temel Yeterlilik Testi (TYT), ikinci oturumda ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek olan öğrenciler hangi bölümler için hangi puan türünden tercih yapmalıdır? Şimdi bu sorunun cevabını arayalım:

TYT Puan Türü: Bu puan türü ile 2 yıllık önlisans bölümlerini tercih edebiliyorsunuz. İlk oturumda yapılan TYT’de; Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe ve Sosyal Bilimler derslerinden elde edeceğiniz başarıya göre 2 yıllık bölümleri TYT puan türü üzerinden seçebilirsiniz.

Sayısal Puan Türü: Hiç şüphesiz, üniversite sınavlarında en çok tercih sayısal puan türünden yapılır. Bu gelenek yeni sınav sistemi ile de değişecek gibi görünmüyor. Sayısal puan türü hesabı şu şekilde yapılıyor. Genel itibariyle TYT’deki başarının %40’ı, YKS’deki başarının ise %60’ı hesaba katılıyor. Peki %60’lık YKS’nin hesabında hangi bileşenler yer alıyor? Buna göre öğrencilerin Matematik ve Fen Bilimleri testinden elde ettikleri başarıların ayrı ayrı %50’si esas alınıp %60’lık YKS başarısının hesabı yapılmış oluyor. Tıp, Mühendislik, sayısal derslerle ilgili olarak öğretmenlik vb. tercihi yapmak isteyen öğrencilerin, tercihlerini sayısal puan türünden yapmaları gerekmektedir.

Eşit Ağırlık Puan Türü: Hukuk, işletme, iktisat, PDR gibi bölümlerde üniversite hayatınızı devam ettirmek istiyorsanız tercihinizi eşit ağırlık puan türünden yapmanız gerekiyor demektir. Bu puan türünün hesabı da %40 TYT, %60 YKS şeklindedir. %60 oranındaki YKS başarısının hesabında; Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler 1 testlerindeki toplam başarının %50 ve Matematik testindeki başarının %50’si esas alınmaktadır.

Sözel Puan Türü: İletişim, reklamcılık, gazetecilik, tarih veya coğrafya öğretmenliği, Türkçe veya edebiyat öğretmenliği gibi bölümler için tercih sözel puan türü üzerinden yapılır. %40 TYT, %60 YKS şeklinde yapılan hesapta YKS başarısının hesabında oran şu şekildedir: Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testlerindeki toplam başarının %50’si ile Sosyal Bilimler – 2 testindeki başarının %50’si.

Dil Puan Türü: Bu puan türünde TYT başarısının %40’ı, Yabancı Dil testindeki başarının ise %60’ı esas alınmaktadır. Dil puan türü ile Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık, yabancı dil öğretmenlikleri gibi bölümleri tercih etmek mümkündür.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!