Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir?

08 Ağustos 2017

Renklerin hayatımızdaki yeri, düşüncelerimiz üzerindeki etkileri artık herkesçe bilinen bir gerçek.

Renklerin hayatımızdaki yeri, düşüncelerimiz üzerindeki etkileri artık herkesçe bilinen bir gerçek. Tüm bir günün yorgunluğu ile yatağa yattığımız ve sabah dinç bir şekilde uyanmak için yatak odası dekorasyonu tahminlerimizden çok daha önemlidir. Dekorasyonun en önemli özelliği ise renkler ve renklerin arasındaki uyumdur. İşte yatak odamızda tercih ettiğimizde bizi harika uykulara dalmamızı sağlayacak ve mükemmel günlere uyandıracak renklerden bazıları;

·         MAVi

Renklerin en huzur vereni olarak bilinen mavi, sizi stresten uzaklaştırır ve sakinlik sağlar. Birçok renkle uyumlu olan mavi, doğanın içindeki tüm olumlu duyguları içinde barındırır. Gözü yormayan bir renk olması dolayısıyla tercihlerimizin başında bulundurabileciğimiz renktir. Örneğin; mavi ve bej renginin muhteşem uyumunu kullandığınız yatak odası. Soft mavi duvar rengi, bej rengi yatak odası takımıyla muhteşem uyumlu olacaktır. Size yatak odası tasarım fikirlerinden küçük bir ipucu; yatak başlığını mobilya ile uyumlu değil de duvar rengi ile uyumlu tercih ettiğinizde ortaya çıkan harikalara inanamayacaksınız.

·         KAHVERENGİ

Kahverengi bir toprak tonudur. Toprak, doğanın zeminini oluşturur; tüm stresi kendisine çekerek sizin hem yere sağlam basmanızı sağlar hem de güç verir. Tüm bu hisleri içinde barındıran bir yatak odasında uyumanın ve uyanmanın üzerinizde yaratacağı etkiyi bir düşünün. Aslında yatak odalarında enerjik olduğu için çok tercih edilmeyen turuncunun yumuşak tonlarıyla kombinlendiğinde, miskinlik yapmanıza asla izin vermeyen ama sizi harika hissettiren bir yatak odasına sahip olacaksınız. Kahverenginin bir püf noktası ise; yatak odanız bol ışık alıyorsa koyu kahve de tercih edebilirsiniz ancak odanız az ışık alıyorsa muhakkak açık kahve tonlarını kullanınız.

·         YEŞİL

Evet yeşil de doğanın bize sunduğu tazelenme ve dinlendirme hislerini sunacaktır. Yeşil renk de aynı mavi gibi, birçok renk ile uyumlu olduğu için kombinasyon yaratmanız pek de zor olmayacak. Tazeleyici krem rengi, pastel tonlarında sarı veya sabahları uyanmakta zorlanıyorsanız uyandığınızda görebileceğiniz noktaları biraz enerjik kırmızı veya turuncu aksesuar koyduğunuzda yatak odanızın harika bir dekorasyonu olacaktır.

·         GRİ

Evet yanlış okumadınız, gri aslında sakin bir renktir. Açık ve koyu tonlarının da hemen her renk ile uyumlu olması dekorasyon işlerinizi daha da kolay halletmenizi sağlayacaktır. Örneğin; mor. Evet; morun etkisi yaratıcılık olarak üzerimize yansıyor. Gri ile mor birarada harikalar yaratıyorlar. Örneğin; açık gri tonlarında duvar rengi tercih ettiğinizi hayal edin, beyaza yakın bir mobilya üzerinde kullanacağınız mor aksesuarlar.

·         Yatak odasında kullanılmaması gereken renkler

Yatak odasında renklerin önemi büyük. Öncelikle yukarıda bahsettiklerimizinden de anlaşılacağı gibi soft, pastel, sakinleştirici, dinlendirici ve stres atan renklerden tercih etmelisiniz. Enerjik renklerin başında olan kırmızı, en az onun kadar enerjisi yüksek turuncu, dikkat dağınıklığına neden olan sarı, depresyon rengi siyah yatak odalarınızda ana renk olarak tercih etmekten kaçınmanız gereken renklerdir. Tabi ki bu renkleri de çok seviyoruz, tüm etkilerine rağmen kullanmak istiyorsanız aksesuarlarda tercih edebilirsiniz. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!