Yeni Trend Minimalist Dekorasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

08 Ağustos 2017

minimalist dekorasyon

Her yerin herkesin olduğu bir dönemde evlerimizde ortak yaşam alanlarına uygun bir tasarım ile bölüştürülmesi yani daralması bize mecburi bir istikamet sunmaktadır.

Minimalist Dekorasyon da düşünce akımı bir den çok alanda kedini hissettirse bile biz biraz daha ev dekorasyonu alanındaki akımın bizlere neler getirdiği neler götürdüğü üzerinde duracağız. Şunu da unutmamak gerekiyor ki biden alınan her şeyden sonra bize kalan kısmın nasılda ponçikleştirildiği ve elimizden alındığıdır.

Baya bir ilgide görmüş ve insanlara dar alanda kaliteli bir yaşam dizayn etmiştir.

Biraz daha işin ayrıntılarına girmek gerekirse Minimalist Dekorasyon hedef noktası 1+1 veya Stüdyo Dairelerin içerisindeki kısıtlı yaşam alanlarının daha verimli kullanılması üzerine planlanmış. Ev dekorasyonunda az eşya ve çok huzur prensibi ile hareket etmekte ve tamamen ince işçilik ve iyi tasarlanmış mobilyalar üzerinde dans etmektedir.

Az eşya, çok huzur dedik ve evin içinde oluşturduğumuz alanlarda sadece gerektiği eşyayı gereken noktada olması ve onunda ihtiyaç duyulduğu anda kullanışlılığı esas alınarak tasarlanmıştır.

Her dekorasyon tarzında olduğu gibi Minimalist Dekorasyon Tarzında evdeki her nokta, eşya veya aksesuarın boyutu yeri ve tasarımı evin havasına genişlik ve bir ferahlık katacaktır.

Bu dekorasyon tarzında fazla kalabalığa rastlanmaz. Modern hayatın getirdiği anlamsız kalabalıklardan sizleri uzaklaştırır. Minimalist Dekorasyon asıl amacı boğucu şehir hayatından insanları evlerinde uzaklaştırmak ve onlara özel yaşam alanları oluşturmaktır.

Sadelik ve bütünlük temel varış noktasıdır.

Minimalist Dekorasyon Nedir?

Minimalist kelime manası olarak düşük, az, abartı olmayan anlamlara gelmektedir. Şehir hayatının bize sunduğu her alanda sadeleşmeye ve sadeliğin zerafeti ile şıklığı yakalamaya kendini yöneltmiştir. Bu düşünce, evlerin rahat, kullanışlı, geniş ve ferahlığın oluşturduğu kafa rahatlığına da denir.

Minimalist Dekorasyon tamamen bir düzen, denge temaları üzerine oturmuştur. Birbirine tamamlayan bir diğer ölçüt ise ev içinde kaba eşya, göz yorucu renkler ve boğucu dekoratif malzemelerden uzaklaşılmaktadır. Denge üzerine kurulu olması, karmaşaya yer vermemesi sizlerin daha huzurlu vakitler geçirmenize yardımcı olur.

Ana tema evin belli bir bölgesinde mobilya veya farklı şekilde dekorasyonun yapılması ve diğer kısımlarına müdahele edilmeden boş bırakılmasıdır.Minimalist Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Evet ben evde Minimalist Dekorasyon yapacağım ve bunu Nasıl Yaparım?  Diyenler için burada bir takım tavsiyeler derledik.

%-Bir kere evdeki eşyaların yarısına elveda deme vakti geldi. Kullanmadığınız veya lazım olur dursun dediğiniz ne var ise onlara bir yer hazırlayın veya ihtiyacı olan güzel insanlara dağıtın israfta etmeyelim.

%-İki olarak evin içinde gözünüzü ruhunuzu ve evli ise ilişkinizi boğmayacak bir ren bulalım. Burada çok fazla tercih hakkımız yok gibi duruyor. Boya renkleri genellikle tek renk boya, belirgin renklerden uzak krem, bej gibi varlığı ile yokluğu fark edilmeyen boyalar tercih edelim çünkü bu renk tonları her mobilya ve tarza uyarlanabilir.

%-Üçüncü olarak duvardaki tablo aksesuar veya perde, devamında büyük halı seçimlerinde uzak duracağız.

%-Dördüncü olarak eşyalarınızı yerleştirme sırasında bir denge var olmalı. Aralarında ki boşlukların aynı ve oda içerisinde dengeli dağılımına dikkat edeleim.

 

Eşyalarınızın eşit şekilde dağılmasına izin verin. Oda içerisinde 4 koltuk varsa aralarında eşit boşluk bırakarak yerleştirin. Bununla beraber koltukların ortasına sadece yeterince büyük olan bir sehpa yerleştirin. Hiçbir şeyin fazlasını kullanmayın. Koltuk, halı, perde ve sehpa dışında kullanabileceğiniz en fazla üç dekorasyon malzemesi olsun.

Minimalist Dekorasyon Örnekleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılabilir?Aslında zihin dünyanızda direk bir sınırlandırma yapmak istemem ama genellikle 1+1 veya stüdyo daireler de revaçta. Ancak siz fikirlerinize ve yapabileceğiniz tasarıma güveniyorsanız her yerde olur.


Minimalist Tarzı Salon

Salon dekorasyonunda aydınlatma, metal, cam  ve seramik birlikteliğini kullanarak ışıklandırmanın sağladığı aydınlığı, ışığı yansıtan malzemeler ile odanın geneline yayabilirsiniz.

Minimalist Tarzı Yatak Odası

Her zaman bahsettiğimiz sadeliği burada da yakalayalım, duvarda tablo istiyorsanız bir tane büyük ve oda içerisinde geometrik olarak bir birine düzen içerisinde tamamlayan tasarımlar ve az eşya ile bu tasarımı da başarı ile gerçekleştirebiliriz.

Minimalist Tarzı Mutfak

Aslında her odanın dekorasyon tarzı ile düzenlenecek ise az eşya sade, dengeli ve düzenli olması yeterli ölçütlerdir. Tezgahların üzerinde gereksiz eşyaların yer verilmeyerek sadelik ve şıklık korunmaktadır.

Sizlere yardımcı olacak İç Mimar arayışında iseniz yüzlercesi için Evinin Ustası hizmet vermeye hazır.