YKS’de Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir

16 Şubat 2018

YKS’de Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir

YKS'ye çalışan arkadaşların dertlerine deva olabilecek tavsiyeler! Buyurun okuyalım!

2017 yılında yapılan düzenlemeler uyarınca üniversitelere giriş için öğrenciler bundan sonra iki oturumlu sınava girecekler. İlk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) olarak adlandırılırken ikinci oturum ise Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) olacak. Öğrencilerin üniversite hayatlarını şekillendirecek sınavda aslında YKS olacak. Bu sebeple YKS’de başarılı olmak için nelerin yapılması, nelerden uzak durulması gerektiği gibi konulara ağırlık vermek gerekir. Öğrenciler bu zorlu sınav sürecinde doğru yönlendirilmeli, gerekli desteği almalıdır. Detaylı olarak düşündüğümüzde YKS’de başarılı olmanın yollarını şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır:

  • YKS’de başarılı olmanın yollarından en önemlisi çalışmanın, doğru bir program takip edilerek gerçekleştirilmesidir. Aksi halde çalışma süresi ne kadar uzun olursa olsun elde edilen verim istenilen seviyede olamayacaktır. Bu sebeple öğrencilerin hangi çalışma programlarını takip ettikleri çok önemlidir. Bu programlar, öğrencileri gereksiz yüklerin altına sokmamalı ve mutlaka belirli sürelerle dinlenme periyodu içeriyor olmalıdır.
  • Öğrencinin derslerine günü gününe çalışması çok önemlidir. Çalışılacak konu sayısını arttırmak bir yerden sonra öğrencinin pes etmesiyle sonuçlanacak bir süreci beraberinde getirebilir. Bu sebeple öğrencinin okulda görülmekte olan konudan çok geride kalmaması gerekir.


  • Konu çalışmalarını test ile pekiştirmek YKS’de başarılı olmanın yollarından birisidir. Öğrenci, ne kadar çok test çözer ne kadar çok soru görürse bakış açısı da o kadar genişleyecektir. Aynı zamanda sahip olduğu bilgiler kalıcı hale getirecek ve bu bilgileri nasıl kullanması gerektiğine dair bakış açısı kazanacaktır. Test çözümü, YKS’de başarılı olmak için olmazsa olmazdır.


  • YKS’de başarılı olmanın yollarından biri de okuma çalışmalarına ağırlık vermektir. Son yıllarda çıkan sorulara bakıldığında, öğrencinin okuduğunu anlama kabiliyetinin de sınav başarısında önemli bir rol oynadığını görmek mümkün olacaktır. Bu durum sadece Türkçe için geçerli değildir üstelik. Matematik ve Fen Bilimleri derslerinde de öğrenci, soruda kendisine anlatılanı kısa sürede tam olarak anlayabilmelidir. Bu da bol bol kitap, gazete, dergi vb. yayınları okumak suretiyle gerçekleşecektir.  • Verimli bir özel ders çalışması da YKS’de elde edilecek başarıyı ciddi şekilde etkileyecektir. Bu noktada özel ders hocasının seçimine büyük özen göstermek gerekir. Özel ders hocası, müfredat konularına yüksek bir hakimiyet kurmuş olmalıdır. Bununla birlikte öğrencinin halinden anlıyor olmak da önemli bir kıstas olarak ele alınmalıdır.

  • İstanbul Özel Ders Verenlerden teklif almak için Tıklayın!

  • Sağlıklı bir uyku düzeni oturtmak da YKS’de başarılı olmanın yollarından biridir. Muhakkak her bünyenin aradığı uyku farklıdır. Öğrenci de kendi bünyesine uygun bir uyku düzeni oluşturmalıdır. Aksi takdirde ders çalıştığı sıralarda hep bir uyku problemiyle uğraşmak durumunda kalacaktır. Böyle bir çalışmanın verimli olamayacağı da açıktır.
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!