YKS Edebiyat Dersi Nasıl Çalışılır?

07 Şubat 2018

YKS Edebiyat Dersi Nasıl Çalışılır

Üniversite YKS sınavında özel edebiyat dersi!

Eşit Ağırlık Ve Sözel Öğrencileri İçin: Edebiyat Nasıl Çalışılır

Hukuk, işletme, iktisat, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik gibi bölümlerde okumak isteyen öğrenciler için edebiyat dersinden başarılı olmak şarttır. Hedeflenen üniversitelerinden hedeflenen bölümlerinde okuyabilmek için eşit ağırlık ve sözel öğrencilerinin edebiyat dersinden fark yaratması gerekecektir. Aksi halde sayısal öğrencileri, sınav sisteminin onlara verdiği avantajla da farkı lehlerine çevirebilir. Edebiyattan başarılı olmak, doğru bir çalışma planlamasının sonucu olabilir. Bünyesinde çok sayıda konu, kişi ve eser barındıran edebiyat dersi, her ne kadar ezber ağırlıklı bir ders gibi görünse de önemli olan çalışmaların sistematik bir şekilde yapılması ve bilgilerin de bu doğrultuda sağlamlaştırılmasıdır. O halde, yks edebiyat dersi nasıl çalışılır sorusuna cevap arayalım ve maddeler halinde inceleyelim:

  • Öncelikle edebiyat dersinin kavramlara büyük önem atfettiğini bilmek gerekir. Kimi kavramlar öğrenciler tarafından karıştırılabilir ve bu da yanlış bilgiler yol açar. Örneğin nazım birimi, nazım türü, nazım biçimi gibi kavramlar, sanatların ne ifade ettiği gibi hususlar üzerinde dikkatle durmak gerekir. Kavramlar arasındaki farka dikkat etmek yks edebiyat dersi nasıl çalışılır sorusuna verilecek önemli bir cevaptır.


  • Edebiyat dersi geniş bir bilgi yelpazesine sahiptir. Bu bilgilerin sistematik bir çalışmayla beyne yerleştirilmesi gerekecektir. Doğru bir eğitmen tercihiyle yapılacak özel ders çalışmalarıyla bu mümkündür. Öğrenciyle gerek konu anlatım gerekse test çalışmalarını, özel ders hocası eşliğinde gerçekleştirmek öğrenimi çok daha sağlam hale getirecektir. Bu tercih, sağlıklı bir çalışma programı hazırlanması açısından da önem arz etmektedir.


  • Öğrenilen konuları pratik çalışmalarla beslemek belki de yks edebiyat dersi nasıl çalışılır sorusuna verilecek en kritik cevaptır. Nihayetinde, öğrencileri hayallerindeki okullara test çözme becerileri kavuşturacaktır. Bu sebeple her konu çalışması çeşitli testlerle desteklenmelidir. Öğrenci böylelikle sahip olduğu bilgileri sorular üzerinde kullanarak iyice hafızaya yerleştirecektir. Aynı zamanda edebiyat test çözüm teknikleriyle ilgili olarak da geniş bir tecrübe kazanacaktır.

  • Okuma çalışmalarına geniş zaman ayırmak da yks edebiyat dersi nasıl çalışılır dendiğinde akla gelmesi yanıtlardan biridir. Öğrenci, okuma çalışmalarını ne kadar çok yaparsa uzun soruları o denli rahat kavrayacaktır. Bu, öğrenciye hem sınav kazandırır hem de doğru cevapları bulma noktasında rahatlık sağlar. Edebiyat başarısındaki önemli kriterlerden birinin okunanı anlama olduğunu unutmadan bol bol okuma çalışması yapmak, edebiyat için doğru bir hazırlık şeklidir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!