YKS Öğrencisinin Uyku Düzeninde Nelere Dikkat Edilmelidir

27 Şubat 2018

YKS Öğrencisinin Uyku Düzeninde Nelere Dikkat Edilmelidir

YKS Öğrencisinin Uyku Düzeninde Nelere Dikkat Edilmelidir ve Önemli Noktalar!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bir yıl boyunca disiplinli yaşamayı gerektirir. Bu disiplin sağlanır ise sonunda öğrencinin hayatını olumlu yönde etkileyecek bir sonuç alınır. YKS süresince öğrencilerin dikkat etmesi gereken pek çok şey olacaktır. Öğrenciler nasıl bir çalışma programı izlediklerine bu süreçte dikkat etmek zorundadırlar. Beslenmelerine de aynı şekilde özen göstermelidirler. Bununla birlikte sınav başarısını etkileyecek önemli kriterlerden biri de uyku düzeninin sağlıklı oturtulmasıdır. YKS öğrencisinin uyku düzeni her bir öğrenci için farklılık arz eder. Ancak nasıl bir uyku düzeni oturtulacak olursa olsun bu düzenin sınav başarısında önemli bir rol oynadığını unutmamak gerekir. O halde YKS öğrencisinin uyku düzeni nasıl olur sorusuna maddeler halinde yanıt arayalım:  • Sağlam bir uyku, öğretmenin anladıklarını anlama, ders çalışmanın verimi gibi çok kritik konularda büyük önem taşır. Sağlam bir uyku düzenine sahip olmayan YKS öğrencisi için öğretmenin anladıklarını anlatmak zorlaşır. Yine ders çalışırken de sürekli esneyecek olan öğrencinin okuduklarından bir şey anlaması kolay olmalıdır. Bu sebeple öğrenci uykusunu iyi almalıdır.


  • Bahsettiğimiz üzere YKS öğrencisinin uyku düzeninden bahsediyorsak her bir öğrencinin ihtiyacının farklı olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bir öğrenciye 9 saat yetmezken bir diğerine 7 saat yeterli olacaktır. Ancak YKS’ye hazırlanan bir öğrencinin günde en az 7 saat uyuması gerekmektedir.


  • YKS öğrencisinin uyku düzeni oluşturulurken çalışma saatlerine dikkat etmek gerekir. Özellikle akşam saatleri öğrencinin çalışmalara ağırlık verdiği saatlerdir. Yemeğini yiyip karnını doyuran bir öğrenci ders çalışmaya hazırdır. Uyku saatinin bu saatlerle çakışmaması gerekir. Aksi halde öğrencinin çalışarak geçireceği süre uykuyla geçmiş olacaktır.


  • Öğrencilerin hafta sonu daha fazla uyuma yönünde talepleri olursa bu talep mutlaka karşılanmalıdır. En nihayetinde hafta sonu öğrencinin uykusunu iyi alması için de önemlidir. Bu sebeple öğrencilerin hafta sonu daha fazla uyuması da plan dahilinde olmalı, uyku düzeninde buna hassasiyet gösterilmelidir.


  • YKS öğrencisinin uyku düzeninde kahvaltıya zaman verilmiş olmalıdır. Öğrenci okula gitmeden önce kahvaltı yapabileceği şekilde erken kalkmalıdır. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak okulda anlatılanları anlamada öğrenciye yardımcı olacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!