YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIMI

08 Ağustos 2017

YOĞUŞMALI KOMBİ VE KULLANIMI

Yoğuşmalı kombi her zaman duyduğumuz kavramlardan ama bu kavram ne anlama geliyor? Yoğuşmalı kombi ne işe arıyor?

Kombi günümüzde hemen hemen bütün evlerde kullanılan ısınma aracıdır. Konutun sıcak su ve ısınma ihtiyaçları kombiler sayesinde sağlanır. Kömür, doğalgaz veya LPG ile çalışan kombiler farklı yapılarda konveksiyonel gibi farklı tiplerde olabilirler. Kombiler yoğuşmalı, hermetik, konveksiyonel olmak üzere farklı isimler ile piyasada yerini almıştır.Peki, son dönemlerde en çok tercih konusu olan yoğuşmalı kombi nedir? Yoğuşmalı kombiler diğer kombilere oranla enerji tasarrufu sağlar. Enerji tasarrufu sağlamlarının temel nedeni artık gazın dışarı atılması sırasında su buharı içerisinde hapsolmuş gaz yoğuşarak yeniden sıvı hale döndürülür. Böylece gaz tasarrufu sağlanır. Bu nedenle radyatördeki sıcaklığın 50 derece altında tutulması gereklidir.

Peki, yoğuşmasız kombi nedir? Yoğuşmalı olmayan kombiler ise hemetik veya konveksiyonel çalışma prensibine bağlı olarak çalışırlar. Bu kombiler enerji tasarrufu açısından günümüzde daha az tercih edilir konumda yer almaktadır. Belli bir sıcaklık sınırlaması bulunmamaktadır.

Kombi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombi kullanırken herkes daha az para ödemeyi amaçlamaktadır. Ancak bazı doğru bilinen yanlışlar tasarruf yerine ekonomik açıdan zarara sebep olabilirler. Öncelikle kullanılmayan peteklerin kapalı tutulması mantığı tamamen doğru değildir. Suyun devir daim yapabilmesi tasarruflu olabilmesi için en az 3 yerdeki peteğin çalışması gereklidir. Evde olunmadığında kombiyi kapatmak ile de tasarruf yapıldığı düşünülmektedir. Ancak eve dönüp kombiyi açtığınızda soğumuş peteklerin ısınması ile de fazla enerji gerekecektir. Özellikle de havanın çok soğuk olduğu günlerde kombiyi kapatmak yerine derecesini en düşük seviyede tutmak enerji tasarrufu sağlayacaktır. Yoğuşmalı kombiler kullanmak da enerji tasarrufu için daha uygundur. Parçalarının pahalı olmasının nedeni yoğuşma nedeni ile oluşabilecek korozyonu engelleyecek kalitede parçalara sahip olmasındandır. Yoğuşmalı kombilerin zamanında bakımları da yaptırıldığı sürece cebinizi rahatlatacaktır. Her kombinin kullanım şekli farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle kombi kullanımı hakkında bilgiler yetkili servis ekiplerinden alınmalıdır.

Peteklerin bakımı da en az kombi kadar önemlidir. Kış ayları gelmeden peteklerin içerisinde birikebilecek gaz ve zift gibi maddelerin temizlenmesi gereklidir. Aksi takdirde kombiniz ne kadar iyi olursa olsun tam verim almanız imkânsızdır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!