Yurt Binaları Temizliği Nasıl Yapılır?

08 Ağustos 2017

Hepinizin bildiği gibi ailesinden uzakta eğitim gören öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını gidermek için öncelikli olarak başvurduğu barınaklara yurt denilmektedir.

Hepinizin bildiği gibi ailesinden uzakta eğitim gören öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını gidermek için öncelikli olarak başvurduğu barınaklara yurt denilmektedir. Birçok öğrenciyi bir arada barındırdığından yurtların kirlenmesi de çok çabuk olmalıdır. Fakat unutulmamalıdır ki öğrenciler için yurt seçiminde yurt temizliği çok çok önemlidir. Çünkü ailesinden uzakta yaşayan ve ev özlemi çeken öğrenciler temiz bir ortamda kalmak isteyeceklerdir. Yurtların prestijini arttırmak için yurt temizliğine önem verilmelidir. Yurtlarda tüm ihtiyaçları karşılamak adına etüt, yatak odası, masa vb. ne kadar önemliyse yurt temizliği de bir o kadar önemlidir. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise yurtların kişi üzerinde güven bırakmasının öncelikli nedenleri arasında temiz görünmesi yer almaktadır.

Yurt Binaları Nasıl Temizlenmelidir?

Yurt binalarının temizlenmesi sırasında yapılması gereken işler aşağıda belirtildiği gibidir.

¾      Yurt zemin süpürülerek silinir, olabilecek kazaları engellemek için yerlerin kuru bırakılmasına dikkat edilmeli,

¾      Yemekhane temizlenmeli ve masalar silinmeli,

¾      Kantin güzelce temizlenmeli, mutfak dolapları silinmeli,

¾      Personel, yönetici ve öğrenci odaları ince detayına kadar temizlenmeli, kalorifer aralarında birikebilecek tozlar alınmalı,

¾      Yataklar ve çalışma masaları temizlenmeli,

¾      Banyo ve tuvaletler iyice dezenfekte edilmeli,

¾      Etüt salonu, kütüphane, dinlenme ve TV salonundaki eşyaların tozu alınmalı,  

¾      Varsa spor salonu temizlenmeli ve zeminin ıslak ve kaygan bırakılmamasına dikkat edilmelidir.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli husus ise ortamın tozlu olmasıdır. Eğer astım ya da toza alerjisi olan öğrenciler yurtta yaşamaktaysa bu konuda daha hassas olunmalıdır. Öğrenciler çalışma temposunda çarşaf temizliğine önem vermeyebilmektedir. Bu durumda yurt yöneticilerine büyük sorumluluk düşmektedir. Sonuç olarak çarşaflar düzenli aralıklarla değiştirilmeli, yataklar temizlenmelidir.

Yurt Temizliğini Kimler Yapabilmektedir?

Yurtlarda hijyenin çok önemli olduğu daha önce belirtildi. Bu sebeple yurt yöneticileri yurt açılmadan önce temizlik hizmeti veren firmalarla anlaşmalıdır. Yurt temizliği birkaç personelle her gün veya belirli haftalık periyotlarla yapılmaktadır. Temizlik firması seçilirken personelinin deneyimine ve hizmetinin kalitesine, ayrıca kız öğrenci yurtlarına kadın personellerin, erkek öğrenci yurtlarına erkek personellerin gönderilmesine dikkat edilmelidir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!