Yüz Taramalı Güvenlik Sistemleri

17 Nisan 2018

Yüz tarama

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle güvenlik önlemleri de gelişmeye başladı. Ancak teknolojiyi suistimal eden kimseler de arttı. Bu yüzden en güvenli önlem; yüz taramalı sistemlerdir.

Yüz Taramalı Güvenlik Sistemleri


Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde güvenlik sistemleri her geçen gün gelişim gösteren bir süreç olarak meydana gelmektedir. Ev, ofis, iş alanları gibi koruma altına alınması gereken yerler için bu gelişmiş seçenekler yaygınlaşarak tercih edilen sistemler haline geliyor. Yüz tanıma sistemleri bu alanda kullanılan yararlı ve yüksek korumalı seçenekler arasında bulunuyor. Yüz tarama gerçekleştirilerek giriş çıkış kontrollerinde kullanılan bu sistem kimlik tespiti ve güvenli bir ortam sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.


Hangi Alanlarda Kullanılır?


Yüz tanıma sistemleri; evler, iş yerleri, yurtlar, spor salonları, oteller gibi güvenlik sistemleri gerektiren çok sayıda alanda kullanılabilmektedir. Teknolojinin hızla geliştiği yüz tarama ile giriş tercih edilerek kontrollü ve rahat bir ortam oluşturulabilmektedir.


Yüz Tanıma Sistemleri Kurulumu Nasıl Olur?


Yüz tanıma sistemleri personel takibi ve güvenlik kontrolleri için kullanılmakta ve her geçen gün yaygınlaşmayı sürdüren bir sistemdir. Yüz tarama cihazının kurulacağı yer turnike girişi ya da duvara monte şeklinde gerçekleşmektedir. IP tabanlı çalışan bu cihazlar cat6 ile yakında bulunan switche bağlantı yapar. Geçişe izin verilen kişilerin yüzleri cihaza tanıtılarak oluşturulur. Cihaz tanınan her yüz için bir ID numarası oluşturarak ve kişi bilgileri sisteme girilerek kayıt altına almaktadır. Güvenlik sistemleri açısından önemli bir araç olan bu seçenek ile cihazda kayıtlı kişiler rahatça giriş çıkış yapabilmektedir.


Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?


Yüz tanıma sistemleri her insanda farklı şekillerde olan biyometrik özelliklerin belirlenmesi sayesinde çalışmaktadır. Yüz tarama işlemiyle üç boyutlu olarak kayıt altına alınan bu veriler saklanarak giriş çıkışlarda eşleştirme yapılır. Bu güvenlik sistemleri video kayıtlarındaki yüzlerin yakalanması ve incelenmesi konusunda da kullanılmaktadır. Ayrıca yüz tanıma sistemleri sakal, bıyık, makyaj, gözlük gibi değişiklikler olsa bile kolayca tanıyabilmektedir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!